هاوینگ چیست ؟ و چه تاثیری بر روی فیمت بیت کوین دارد که درباره این موضوع ما در این مقاله مطالب مختصر و مفیدی برای شما کاربران عزیز ارائه داده ایم، امیدواریم که بهرمند شده باشید. برای دانستن مطالب بیشتر در مورد این موضوع همراه ما باشید.

تعریف هاوینگ

هاوینگ یا به عبارت دیگر هالوینگ (Halving) به زبان ساده همان نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است که در ابتدا توسط سلتوشی ناکاموتو طراحی شده است تا بتواند مشکل ریزش و تورم بیت کوین را کنترل کند.

هاوینگ به طور معمول هر چهار سال یکبار در سیستم بیت کوین اتفاق می افتد.

بر اساس طرح هاوینگ، پاداشی که برای فعالیت و استخراج ماینر ها در شبکه بیت کوین تعلق میگیرد نصف میشود و درآمد حاصل از بیت کوین به شدت کاهش می یابد. در حال حاضر پاداش استخراج بیت کوین 6.25 کوین است و از آنجایی که هاوینگ اصولا عرضه بیت کوین های جدید را نصف میکند، بسیاری براین عقیده هستند که این امر می تواند تاثیر چشم گیری بر قیمت و خرید و فروش بیت کوین داشته باشد.

داستان ایجاد هاوینگ

ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین برای آنکه ارزش بیت‌کوین در درازمدت با افت روبرو نباشد، تدابیری اندیشید. با استفاده از پروتکل گواه اثبات کار (PoW) و همچنین ایجاد طرحی به نام هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش استخراج ماینرها به‎عنوان آغازی بر این دوراندیشی‎ها به شمارمی آید. ناکاموتو با هدف کنترل عرضه و تقاضای بیت‌کوین، هاوینگ را طراحی نمود که در این فرآیند پاداش‌های حاصل از استخراج بیت‌کوین هر چهار سال یک بار نصف می‌شود.

هاوینگ-چیست؟-و-منظور-از-هاوینگ-بیت-کوین-چیست

برای خرید وفروش ارز های دیجیتال در سایت ما، Arz8x.com عضو شوید.

اپلیکشن ارز 8 ایکس در گوگل پلی موجود می باشد. arz8x.com

دو قانون مهم ساتوشی ناکاموتو برای هاوینگ بیت کوین

این دو قانون عبارت اند از:

  1. بیت کوین محدود است.
  2. پاداش استخراج بلاک های جدید.

حال توضیحاتی در مورد این دو قانون برای شما خواهید داد.

قانون اول: بیت کوین محدود است

بنابراین  این عرضه محدود، طلا ارزش خودش را به عنوان یک دارایی مبادلاتی بین المللی حفظ کرده است، و بسیاری هم برای بیت کوین امیدوار هستند همین روند حفظ ارزش و بقا را در پیش بگیرد.

قانون دوم: پاداش استخراج بلاک های جدید

در حالی که پاداش استخراج بیت کوین نصف میشود اما با طراحی فرآیند هاوینگ بیتکوین، هرچقدر در استخراج بیت‌کوین پیشروی کنیم، همانند طلا بیت‌کوین کمتری برای استخراج باقی می‌ماند و متعاقب آن پاداش استخراج نیز کاهش می‎یابد و بدین ترتیب ارزش بیت‌کوین در درازمدت با کاهش روبرو نخواهد شد.

برای آگاهی از اخبار جدید در کانال تلگرام و اینستاگرام ما عضو شوید.

قوانین هاوینگ و تاثیر در قیمت بیت کوین

فرضیه دیگر علت هاوینگ(نصف شدن پاداش)

در رابطه با علت کاهش تعداد بیت‌کوین، تئوری دیگری نیز وجود دارد و آن این است که برای آنکه انگیزه ماینرها برای تداوم انجام عملیات استخراج حفظ شود، باید از اصل محدودیت منابع (هرچه قدر محدودتر با ارزش تر) استفاده کرد، منابع قابل استخراج را کاهش داد. در مطالب بالا در مورد چیستی هاوینگ و علت ایجاد آن بحث کردیم حال نوبت آن شده است که ببینیم آیا عملکرد هاوینگ بر قیمت بیت کوین تاثیر مثبت دارد یا منفی؟

برای دانستن مطالب بیشتر سایت ما، Arz8x.com را دنبال کنید.

تاثیر نصف شدن پاداش بیت کوین بر قیمت آن

یکی از مهم ترین سوالات علاقه مندان به بیت کوین در مورد هاوینگ، تاثیر این رویداد بر قیمت بیت کوین است. نکته مهم این است که آیا این پدیده نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین می تواند بر قیمت بیت کوین تاثیری داشته باشد یا خیر؟ پاسخ واقعی به این سوال این است که: واقعاً کسی نمیداند. در سال 2016، یک هفته پس از رویداد هاوینگ، اتفاق زیادی برای نرخ مبادلاتی بیت کوین در برابر دلار آمریکا نیافتاد. در زمان رویداد نصف شدن پاداش، قیمت خرید بیت کوین برابر بود با 650 دلار آمریکا، و نرخ آن یک هفته پس از این رویداد به 675 دلار رسید که تغییر چشمگیری نیست.

هالوینگ چیست؟ و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین

نتیجه گیری

بیت کوین به صورتی برنامه ریزی شده است که با ارزش باشد.

برای حفظ ارزشمندی، اصول خاصی برای آن طراحی و تنظیم شده اند. تنها تعداد مشخصی بیت کوین در سر تا سر جهان و برای همیشه وجود خواهند داشت (بیست و یک میلیون بیت کوین) و از طریق فرآیند هاوینگ با کاهش سرعت عرضه تورم آن تحت کنترل و نظارت باقی خواهد ماند. در حافظه بیت کوین و علاقه مندان آن، هاوینگ همواره نقش مثبتی ایفا کرده و موجب افزایش قیمت آن شده است. این اتفاق که با اصل اساسی اقتصادی عرضه و تقاضا همراه است، به نظر می‌رسد در هاوینگ بعدی چالش های جدیدتری خواهد داشت که در آینده نزدیک مشخص خواهند شد.

یکی از این چالش ها نزدیک شدن به استخراج تمامی بیت کوین‌های شبکه، همچنین تاثیر عرضه آن که با هاوینگ کاهش می‌یابد و مسائلی از این  قبیل نقش بسیار مهمتری بر روی قیمت بیت کوین خواهند داشت.

مطالب بیشتر

بیت کوین چیست؟

لایت کوین چیست؟

پی اس ووچرز چیست؟

فرق بیت کوین و اتریوم در چیست؟ارزدیجیتال

فرق بیت کوین و بیت کوین کش؟ مقایسه دو ارز دیجیتال

بیت کوین کش چیست؟

استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ چیست؟

بلاک چین چیست؟

اتریوم چیست؟

صفر تا صد ارز دیجیتال چیست؟