توکن یا ارز دیجیتال ؟ سوال این است. با ظهور ارز های دیجیتال در دنیای امروز و استقبال عامه مردم از این ارز ها به مرور زمان اصطلاحات جدید حول ارز های دیجیتال به وجود امد که لازم است هر فردی که با ارز های دیجیتال سر و کار دارد آن هارا بداند. حال برای اینکه انتخاب درستی بین توکن یا ارز دیجیتال ؟ داشته باشیم میبایستی که اول چیستی این دو را درک کنیم و سپس دست به انتخاب بزنیم. همراه ما باشید تا بیشتر آشنا شوید.

ارز دیجیتال چیست؟

حتما تا به امروز این کلمه را بارها شنیده اید، بهتر است که بدانید این کلمه فارسی شده کلمه کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) است که این عبارت به دو بخش  کریپتو (crypto‌) به‌معنای رمز و کارنسی (currency) به‌معنای ارز تشکیل‌شده‌ و معنای کلی آن ارز رمزنگاری شده است. ارز‌های دیجیتال همانطورکه از نامشان هم مشخص است با ارز‌های بانکی (فیات) که امروزه می‌شناسیم متفاوت هستند و به‌صورت دیتا‌های دیجیتال مبادله میشوند. ارز های دیجیتال در چند سال اخیر فراز و نشیب‌های فراوانی را پشت سر گذاشته‌اند و این موضوع افراد بیشتری را در سراسر دنیا به سرمایه‌گذاری در این حوزه علاقمند کرده است.

توکن چیست؟

توکن نشانه و نماد یک ارزش یا یک دارایی تایید شده محسوب میشود، به عبارت دیگر در لغت به هرگونه کالای تایید شده قابل مبادله همچون ارز، حواله، آیتم های بازی و…گفته میشود. یادتان باشد که توکن را نمی بایست به داشتن یک نقش خاص محدود کرد و عملا میتواند نقش های زیادی را برای خود انتخاب کند.

همچنین توکن انواع مختلفی دارد که بهتر است آن هاراهم بشناسیم:

 1. توکن های ارزی
 2. توکن های ابزاری
 3. توکن های دارایی
 4. توکن های سهمی
 5. توکن های جایزه
 6. توکن های سود دهنده
 7. توکن های تضمینی

برای خرید و فروش ارز های دیجیتال در سایت ما، Arz8x.com عضو شوید.

اپلیکشن سایت ارز 8 ایکس در گوگل پلی موجود می باشد. Arz8x.com

مقایسه

اگر بخش (توکن چیست؟) (ارز دیجیتال چیست؟) را مطالعه کردید متوجه چیستی این دو شدید حالا وقت آن است که ببینیم این دو چه ویژگی های برتری نسبت به دیگری دارد. این ویژگی ها در شناخت درست کمک میکنند پس همراه ما باشید تا وژگی های آن ها را نیز باهم دیگر مقایسه کنیم.

توکن یا ارز دیجیتال ؟ مقایسه

ویژگی های ارز های دیجیتال

 1. ارزهای دیجیتال در بلاکچین های خود اجرا میشوند و عمل میکنند.
 2. تراکنش های ارز های دیجیتال میان دوطرف رد و بدل میشود اما هیچ سکه فیزیکی معاوضه نمیشود.
 3. ارز های دیجیتال دارای پایگاه داده های پیشرفته و بروزی هستند.
 4. می‌توان از ارز های دیجیتال برای پرداخت هزینه‌ی کالاها یا خدمات اینترنتی و حتی در دنیای واقعی استفاده کرد.
 5. ارز های دیجیتال را میتوان برای یک مدت زمان طولانی ذخیره کرد و هیچ بلایی سرشان نمی‌آید. یا آن‌ها را با چیز دیگری به ارزش معادلشان تعویض کرد.

برای آگاهی از اخبار جدید در کانال تلگرام و اینستاگرام ما عضو شوید.

ویژگی های توکن

 1. توکن ها در بلاکچین های موجود تولید میشوند.
 2. هر کسی می‌تواند توکن سفارشی خودش را در این پلتفرم های مختلف  بسازند.
 3. توکن‌ها اغلب بعد از ساخته شدن برای فعال‌سازی قابلیت‌های اپلیکیشن مورد نظرشان استفاده می‌شوند.
 4. برخی توکن ها برای این ساخته میشوند که نشانگر یک چیز فیزیکی باشند (مثل خانه)
 5. ساخت آسان توسط افراد در اپلیکیشن های ارزهای دیجیتال (مثل بیت کوین، اتریوم، …)
تفاوت توکن و ارز دیجیتال

تفاوت ارز های دیجیتال و توکن ها

در تفاوت این دو باید گفت که ارزهای دیجیتال، ارزهایی هستند که می‌توانند برای خرید و فروش مورد استفاده قرار گیرند و فقط شیوه‌ای از پرداخت هستند. درحالی که، توکن‌ها می‌توانند بیانگر سهم یک شرکت باشند، دسترسی به محصول یا خدمتی خاص و بسیاری از کارکردهای دیگر را فراهم کنند. شما می‌توانید یک توکن را با یک ارز دیجیتال خریداری کنید، اما برعکس آن امکان پذیر نیست. ارز های دیجیتال به طور مستقل عمل می‌کنند، در حالی که توکن ها تنها برای یک پروژه خاص کاربرد دارند.

برای دانستن مطالب بیشتر سایت ما، Arz8x.com را دنبال کنید.

نتیجه گیری

همانطور که مشاهده کردید ما در این مقاله فرق بین این دو ارز دیجیتال ها و Token را برای شما کاربران عزیز مطرح کردیم حال نوبت شماست که بعد از مطالعه این مقاله تصیم بگیری که از کدام یک استفاده کنید. خوشحال میشیم در نظرات انتخاب خودتون رو برای ما بنویسید.

بیشتر بدانید

تفاوت ویژگی و مزیت ارز های دیجیتال چیست؟

طلا یا ارز های دیجیتال؟

پی اس ووچرز چیست؟

هاوینگ چیست؟

تتر چیست؟

وب مانی چیست؟

ریپل چیست؟

امنیت خرید ارز دیجیتال چیست؟