ارز های ثابت؛ با سلام خدمت کاربران عزیز، امروز در مورد ارز های ثابت یا استیبل ارز ها صحبت خواهیم کرد ما طبق روال در ابتدا به چیستی این مفاهیم میپردازیم.

هر آنچه در ادامه خواهید دانست

 • استیبل ارز یا ارز پایدار و ثابت چیست؟
 • استیبل ارز به چند دسته تقسیم می شود؟
 • چرا به این ارز ها، ارز های ثابت میگویند؟
 • ارز های دیجیتال ثابت کدامند؟

ارز پایدار و ثابت چیست؟

استیبل‌ ارز (stable coin)، نسل جدیدی از ارزهای مبتنی بر بلاک‌چین است که قیمت آن به‌جای نوسان بر اساس گمانه‌زنی‌های معامله‌گران، ثابت بوده و به دارایی‌های پایدار در دنیای واقعی از کالاها گرفته تا ارزهای رایج وابسته است. یکی از استدلال‌های معمول در مورد استیبل‌ارز  این است که آن‌ها در برابر نوسانات قیمت مقاوم هستند.

استیبل ارز به چند دسته تقسیم می شود؟

استیبل ارز به دو دسته تقسیم می شود که عبارت اند از:

 1. استیبل ارز متمرکز
 2. استیبل ارز غیر متمرکز
 • استیبل ارز متمرکز:

این استیبل کوین ها پشتوانه ای از کالاها یا ارزهای فیات دارند که یک نهاد مطمئن این پشتوانه را نگهداری می کند . ارزدیجیتال پترو به پشتوانهی نفت دولت ونزوئلا برای از بین بردن تورم به وجود آمد که نمونه ی یک استیبل کوین متمرکز است.

 • استیبل ارز غیرمتمرکز:

ارزدیجیتال با ثباتی که غیرمتمرکز است تحت کنترل هیچ نهادی نیست و پشتوانه ی آن نیز یک ارزدیجیتال ثابت دیگر است. مانند ارزدیجیتال سای که با اتر و بت پشتیبانی می شود.

چرا به این ارز ها ، ارز های ثابت میگویند؟

ارزهای دیجیتال ثابت کمترین نوسان را تجربه میکنند.

ارز های ثابت می توانند کاربرد بسیار بیشتری نسبت به سایر ارزهای دیجیتال داشته باشند چون در صورتی که سرمایه گذاران از عدم نوسان ارز مورد نظر مطمئن باشند می توانند با خیال راحت دارایی های خود را به آن چینج کنند در حالی که امروزه این ارزها فقط به امید کسب سود حاصل از افزایش قیمت خریداری می شوند. به وجود آمدن ارزهای دیجیتال ثابت یا همان استیبل کوین ها با پشتوانه ی ارزهای فیات که نوسان کمی دارند این بوده است که این مزیت به دنیای رمزارزها نیز راه پیدا کند. وابستگی یک استیبل کوین به پشتوانه اش 1*1 است.

چرا به این ارز ها ، ارز های ثابت میگویند؟

برای خرید و فروش ارز های دیجیتال پی اس ووچرز، پرفکت مانی در سایت ما، Arz8x.com عضو شوید.

اپلیکشن سایت ارز 8 ایکس در گوگل پلی موجود می باشد. Arz8x.com

ارز های دیجیتال ثابت کدامند؟

ارز های دیجیتال ثابت عبارت اند از:

 1. تتر (Tether)
 2. ترو یو اس دی
 3. dai
 4. BitCNY
 5. Usdc
 6. دلار جمینی (GUSD)
 7. هیوبی (HUSD)
ارز های دیجیتال ثابت کدامند؟

تتر (Tether)

این ارزدیجیتال با ثبات توسط دلار آمریکا پشتیبانی می شود و ارزش آن به سرنوشت دلار گره خورده است. نماد تتر USDT است. این رمزارز در معتبرترین صرافی های ارزدیجیتال مانند بایننس ، کراکن ، بیترکس و… معامله می شود و محدودیتی برای خرید آن وجود ندارد. حتی سایت هایی نیز وجود دارند که به مبادله ی تتر اقدام می کنند.

ترو یو اس دی  

این استیبل کوین نسبت به تتر جدید است و پشتوانه ی آن نیز دلار آمریکاست. تیم سازنده ی ترو یو اس دس اعلام کرده این ارز دیجیتال از لحاظ قانونی محافظت می شود و دارندگان می توانند معادل ترو یو اس دی خود از برخی فروشگاه ها و ATM ها دلار دریافت کنند.

dai

یک ارز دیگر با پشتوانه ی دلار آمریکاست. Marker DAO مجموعه ای است که این ارز دیجیتال ثابت را داره می کند.این پروژه با Dether.io وارد مشارکت شده تا روی ایجاد یک ارز دیجیتال ثابت برای ATM های موبایلی کار کنند. هدف این است که به کاربران این ارز این امکان را بدهند که به معاملات ارزهای دیجیتال بپردازند و بتوانند این ارز را به راحتی به سایر ارزها تبدیل کنند.

BitCNY

یک استیبل کوین با پشتوانه ی یوان چین است.

این رمزارز قابل تبدیل هوشمند است. این ارز با پایداری خود ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد. BitCNY قابل استخراج نیست و روی بلاک چین Bitshares قرار دارد.

Usdc

توسط سیرکل (Circle) و کوین بیس پشتیبانی می‌شود استیبل کوینی است که به دلیل حامیان خود، به سرعت جایگاه خود در بازار را به دست آورده است. این استیبل کوین با موسسات و صرافی های مهم کریپتو نظیر OKEx، لجر،کایبر،  و دیجی فینکس (DigiFinex) همکاری داشته است.استیبل کوین USDC مبتنی بر پروتکل ERC20 است.

برای آگاهی از اخبار جدید در کانال تلگرام و اینستاگرام ما عضو شوید.

برای دانستن مطالب بیشتر سایت ما، Arz8x.com را دنبال نمایید.

دلار جمینی (GUSD)

توسط برادران وینکلووس، سرمایه گذاران مشهور ارز بیتکوین و مالکان صرافی جمینی، ایجاد شد.

دلار جمینی که از زمان عرضه آن در نوزده صرافی لیست شده است در حال حاضر در جایگاه ۷۹ ارزهای دیجیتال قرار دارد. این توکن نه فقط به دلیل موسسان مشهور خود، بلکه به دلیل مطابقت با چندین استاندارد مختلف از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است.

هیوبی (HUSD)

این استیبل‌کوین نسبت به سایر استیبل‌کوین های این فهرست متفاوت است زیرا فقط در محدوده صرافی هیوبی قابل استفاده می‌باشد و به عنوان جفت معاملاتی پایه در میان چهار استیبل‌کوین پشتیبانی شده از جانب صرافی هیوبی عمل می‌کند.